środa, 9 listopada 2011

Jak przygotować samochód do zimy.

Mrozy i śniegi już tuż tuż, dlatego warto dobrze się do nich przygotować i zadbać o samochód. Korzystamy z niego na co dzień, dlatego warto, żeby nie odmówił nam posłuszeństwa przy pierwszym ataku zimy




Przede wszystkim opony
Pierwsza rzecz, którą powinniśmy zrobić jeszcze przed atakiem zimy, to zmiana opon. Do wulkanizatora powinniśmy udać się, gdy temperatura na zehttp://www.blogger.com/post-create.g?blogID=5895589257564478207wnątrz zaczyna utrzymywać się poniżej 7 st. C. Czym różnią się opony letnie i „zimówki"? Dzięki głębiej ponacinanemu bieżnikowi guma jest bardziej elastyczna, a to przyczynia się do bezpieczniejszego hamowania. W warunkach zimowych letnie opony mogą mieć nawet o 30 proc. dłuższą drogę hamowania, niż „zimówki". Konstrukcja zimowych opon zapewnia także dobre odprowadzenie wody w warunkach zimowych.

Wycieraczki i płyn
Pamiętajmy, że zimą nie sprawdzi się letni płyn do spryskiwaczy - gdy temperatura spadnie poniżej zera, zwyczajnie nam zamarznie. Dlatego, gdy tylko zaczną się nocne przymrozki, wylejmy to, co pozostało w zbiorniku po lecie i wlejmy płyn zimowy. Pamiętajmy też o wycieraczkach. Gdy na szybach po ich użyciu pojawiają się smugi, to już absolutnie czas na wymianę wycieraczek na nowe.

Nadwozie i wnętrze auta
Gdy już wymienimy opony, przyjrzyjmy się dokładnie karoserii auta. Jeżeli okaże się, że są na niej jakiekolwiek ubytki lakieru, natychmiast je uzupełnijmy. Mrozy i sól, którą posypywane będą drogi, mogą spowodować korozję. Następnie zabezpieczmy nadwozie woskiem albo innym środkiem konserwującym. Aby nie mieć problemów z otwarciem drzwi w mroźny poranek, warto nasmarować ich uszczelki silikonem w sprayu, talkiem lub gliceryną. Przed zimą dobrze też przećwiczyć wymianę żarówek w reflektorach. Gdy zdarzy się, że któraś się przepali się na mrozie, będzie nam łatwiej szybko ją zmienić, zamiast dopiero wtedy zapoznawać się z instrukcją. Jeżeli latem używaliśmy welurowych dywaników, wymieńmy je na zimę. Gumowe łatwiej oczyścić i wysuszyć z wody.

Akumulator i silnik
Przed zimą konieczne sprawdzamy stan akumulatora. Jeżeli ma już kilka lat i znacznie zmniejszyła się jego pojemność, wymieńmy go. Niskie temperatury bardzo negatywnie wpływają na stan akumulatora. Jeżeli więc go zaniedbamy, przy większym mrozie może nas spotkać niemiła niespodzianka: trzeba będzie o pomoc w odpaleniu auta prosić sąsiada, albo przesiąść się do autobusu. Pamiętajmy też o tym, że np. ogrzewanie tylnej szyby, bardzo rozładowuje akumulator, dlatego przy dużych mrozach włączajmy je tylko w ostateczności.
W warsztacie dobrze jest też sprawdzić napięcie paska klinowego, a także temperaturę krzepnięcia płynu chłodniczego. Wymieńmy go, jeżeli temperatura wynosi kilka stopni.

Co mieć ze sobą?
Zaopatrzmy się w odmrażacz do zamków i trzymajmy go w kieszeni, torebce albo aktówce. Jeżeli schowamy odmrażacz do schowka w samochodzie, będzie zupełnie bezużyteczny. Zimą przyda się także szczotka do zgarniania śniegu z auta. Aby jeszcze lepiej zadbać o szyby, używajmy odmrażacza do szyb w sprayu, który rozpuści lód. Usuwanie twardego lodu skrobaczką może bowiem rysować szyby. Gdy zaś wybieramy się w dalszą podróż, zaopatrzmy się w linkę holowniczą, łańcuchy i saperkę. Ta ostatnia, gdy spadnie śnieg, może przydać się także w mieście. W bagażniku dobrze też mieć ciepłe ubranie, by w przypadku awarii samochodu w szczerym polu doczekać w cieple na pomoc drogową.

Jak drogowcy przygotowują się do zimy?
Mobilizacja na drogach krajowych trwa już od połowy października. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad do utrzymania ma 17 tys. km dróg krajowych. Już teraz do odśnieżania gotowych jest 1000 pojazdów: 360 pługów, 193 solarki, 348 pługosolarek, 39 unimogów, a także 30 pojazdów specjalnych. Do rozsypania na drogach czeka też 150 tys. ton soli i 87 ton chlorku wapnia. W sumie do odśnieżania w tym roku użytych będzie 2147 pługów, 158 pługów wirnikowych, 986 solarek i 121 piaskarek. Wszystkie pojazdy, które pracować będą na drogach, mają wbudowany system monitorowania pracy sprzętu, dzięki czemu wiadomo nie tylko na którym odcinku drogi się znajdują i z jaką jadą prędkością, ale też jaką czynność wykonują. Na utrzymanie dróg zimą przygotowane jest 361 mln zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz